top of page

הרצאות

הרצאות פרונטליות מרתקות המיועדות לקהל הרחב.

לפרטים והזמנות התקשרו ל 052-8900179

 מה ניתן ללמוד מחברות לקטים-ציידים על חברה, חינוך, תודעה וסביבה

רוב תולדות האנושות התקיימו כל בני האדם מצייד ולקט. כיום נותרו קבוצות מעטות המשמרות אורח חיים זה.
אנשי הניאקה החיים ביערות הגשם של דרום-הודו מהווים את אחת הקבוצות האחרונות המתקיימות מצייד ולקט בדרום-מזרח אסיה. מה מאפיין את אורח חייהם הייחודי? כיצד הם תופסים ומבינים את עולמם? כיצד תפיסה זו מאפשרת להם לראות צמחים וחיות בצורה עמוקה כל כך? כיצד הצליחו לשמר אורח חיים שוויוני למופת ואיך זה קשור לחינוך ילדיהם? כיצד מתקיימת הנהגה בחברות שמתנערות באופן עקבי ממנהיגים? כיצד נראית קבלת החלטות אמרגנטית (מתהווה) בחברות לקטים-ציידים? ומה חווה חוקר ישראלי העובר לחיות בקרבם למשך שנה

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

Into the Zone על יצירתיות ומצבי Flow במוח :

מה בעצם קורה שם ומה המפתחות פנימה?

בהרצאה יוצג מידע מרתק העולה משטף המחקרים החדשים העוסקים במצבי Flow . מצבי Flow מוגדרים בפסיכולוגיה כמצבים בהם:

We feel our best and we perform our best

ההרצאה מציעה מבט מרתק שנולד מתוך חיבור חדשני בין אנתרופולוגיה, יצירתיות ומחקרי מוח עדכניים. כיום אנו מצויים ברגע מרתק בו המדע מפצח הרבה מהביטויים הכימיים והביולוגים של מצבי Flow . אילו נוירו-כימיקלים משחקים תפקידי מפתח במצבי תדעה מסוג זה? באילו גלי מוח מדובר? מה גילו אנתרופולוגים באשר לתפקיד המרכזי של מצבים מסוג זה בחברות לקטים-ציידים ובמסורות עתיקות בסין ובהוואי? מדוע דווקא השתקה של אזורים מסוימים במוח נקשרת עם עליה כבירה ביצירתיות וביעילות שלנו? ואיך כל זה קשור בהעלמות תחושת העצמי ובשינוי בתחושת הזמן? האם וכיצד ניתן לבצע brain hacking ולהיכנס מבחירה למצבים אלו?
כמו כן נתייחס ליכולת שלנו להיכנס ל - Group Flow ולשפר את ההנאה, הביצועים ותחושת המשמעות שבעבודה משותפת.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

על וסת, מחזוריות ומגדר בחברות לקטים-ציידים

במפגש נתוודע להיבטים שונים של יחסי מגדר בחברות לקטים-ציידים ברחבי העולם. בחלקו הראשון של המפגש נתמקד בחיבור הזוגי, בביטויים מגוונים לשוויון מגדרי ורומנטיקה מחוץ לחיי הנישואין. בחלק השני יינתן דגש מיוחד לטקסים הקשורים בווסת ומחזוריות הקשורה בירח. בחלקו האחרון של המפגש נעסוק בראשית הדומיננטיות הגברית ועליית טקסים הקשורים במילת איבר המין הזכרי.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

ילדות הורות וחינוך ממבט אנתרופולוגי

מפגש זה מציג מבט חדש וסוחף אודות ילדות והורות. מבט זה נולד מתוך חיבור מרתק בין אנתרופולוגיה, אבולוציה ומחקרי מוח חדשים. נתוודע לדרך הייחודית בה ילדים גדלים בחברות ציידים-לקטים. איזו מראה הן מציבות לנו בכל הקשור לאופן שבו אנו מגדלים את ילדנו? האם יתכן שהגיע הזמן לעדכן את האופן בו אנו מתייחסים לגיל ההתבגרות? מדוע המידע שתועד ופורסם לאחרונה בהקשר זה כה רלוונטי דווקא לחינוך ילדים סקרנים ועצמאיים במאה ה-21? דניאל שוזר את סיפוריו המרתקים מהשנה בה חי עם אנשי הניאקה ביערות דרום-הודו בהומור ותעוזה. בכך מאפשר לקהל לבחון מחדש פרדיגמות קודמות אודות ילדות, הורות, חינוך ודרכי למידה.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

אתגרי גיל ההתבגרות ממבט אנתרופולוגי-נוירולוגי

במפגש נחבר בין המידע המרתק שהתגלה לאחרונה אודות השינויים הנוירולוגיים שמתרחשים במוח בגיל ההתבגרות, לבין עדויות רלוונטיות מתחום האנתרופולוגיה. חיבור שכזה בין חינוך, אנתרופולוגיה וחקר המוח מאפשר מבט חדש ושלם יותר אודות תהליכים שונים, בהם: התרחקות מההורים, הצורך לערער על מוסכמות, לקיחת סיכונים, התמדה (Grit), שעמום, ריגוש והדחף לבחון את העולם באופן יצירתי (creative exploration). במפגש גם יוצג מידע עדכני אודות השוני בין האונה הימנית והשמאלית במוח (השונה מהתפיסה המקובלת בציבור). מפגש זה מציע למתבגרים ולהורים מבט חדש וכלים שימושיים עימם יוכלו להתנהל בתקופה זו ממקום פתוח, שמח ומקבל יותר

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

מה ניתן ללמוד מציידים-לקטים על יחסים אחרים עם חיות וצמחים?

נתחיל את המפגש בהיכרות קצרה עם חברות ציידים-לקטים. מה מאפיין את אורח חייהם הייחודי? כיצד הצליחו לשמר אורח חיים שוויוני למופת? כיצד הם מבינים את היקום? במפגש נתמקד במחקרים השופכים אור חדש על האופן שבו ציידים-לקטים מבינים ומתייחסים לחיות וצמחים. בהמשך נתבונן כיצד מחקרים אלו מתכתבים בצורה מרתקת עם גילויים חדשים בחקר המוח, בוטניקה וזואולוגיה. בחלק האחרון נשאל כיצד הדברים שנידונו במפגש רלוונטיים לחיינו היום במאה ה-21? איזו השראה אנו יכולים לשאוב מהמידע האנתרופולוגי בכל הקשור לשיפור יחסי אדם-סביבה-טכנולוגיה בחברות מודרניות ועירוניות?
            

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

הנהגה, לכידות וקבלת החלטות ממבט אנתרופולוגי

המחקר האנתרופולוגי חשף מגוון רחב, מרתק ולעיתים מצית דמיון של צורות הנהגה .בהרצאה יוצגו מודלים שונים של הנהגה וקבלת החלטות ונבחן את ההשראה שאנו יכולים לשאוב מהיכרות איתם. כיצד מתקיימת הנהגה בחברות שמתנערות באופן עקבי ממנהיגים? כיצד נראית קבלת החלטות אמרגנטית (מתהווה) בחברות לקטים-ציידים? מהו דיאלוג של מעשים? מה מלמדת אותנו האנתרופולוגיה אודות לכידות והתפרקות של קבוצות בעולם המסורתי, המודרני והדיגיטלי? ובאילו תנאים אנשים חשים העצמה והתפתחות בקבוצה או בארגון אליו הם משתייכים

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

היחס למוות והחיים שאחרי החיים בתרבויות שונות בעולם

סקירה מרתקת אודות הגישה למוות בתרבויות שונות בעולם. כיצד תרבויות שונות מגדירות מוות "טוב" ו-"רע"? האם ישנן חברות בהן המוות הסימבולי משמעותי יותר מהמוות הפיזי? מדוע תפיסת המוות הרווחת בחברות לקטים-ציידים מסוימות תופסת תשומת לב רבה במחקר האנתרופולוגי בנושא? בהרצאה מובא מבט שונה, חדש ורלוונטי על תחושות האבל והיגון הקשורות במוות, מבט זה מערער על התפיסה המקבלת במקומותינו אודות משך האבל והיכולת להמשיך הלאה ובנוסף תובנות מניסיונו של דניאל מליווי אנשים אל מותם.
כמו כן נתמקד באופן שבו המוות והחיים שאחרי החיים נתפסים בבודהיזם בכלל ובבודהיזם הטיבטי בפרט.
המפגש מלווה בסרטים מעוררי השראה שאינם קשים לצפייה.

 

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

שאמניזם וטראנס בחברות מסורתיות

בהרצאה יוצגו חומרים מרתקים (בהם חומרים מקוריים) העוסקים בכניסה למצבים אקסטטיים של שאמנים בתרבויות בנות זמננו מהודו, אפריקה והאיים הקריביים. נציג וננתח ציורי סלע עתיקים המתארים מסעות לעולם הרוח. כמו כן נבחן את השינוי שחל בגישת המדע למידת "האמיתות" של מצבי תודעה אלטרנטיביים.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

שירת הסופים

במפגש זה נתוודע לסופים, אחד הזרמים המיסטיים באסלאם. נעשה זאת עלי ידי היכרות עם סיפור חייהם ושירתם של ג'לאל אלדין רומי ושאמס מטאבריז – משוררים ומורים סופים מהמאה השלוש-עשרה. דרך שירתם המהפנטת נפגוש בקריאה הסופית העתיקה לידיעת האחד, לאהבת הגיוון שבבריאה, לסובלנות בין-דתית וכניעה לאלוהות באהבה. בהרצאה ישולבו קטעי ודאו דרכם נלמד את הסמלים המוצפנים בריקוד הדרווישים המחוללים.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

חידת אי הפסחא

שיחה על יחסי אדם וסביבה בחברות קדומות. נשאל מה המשמעות של פסלי הענק שהתגלו באי הפסחא? מה הסיפור הסביבתי שמאחוריהם? כמו כן נקיים שיחה אודות ההקשר החברתי-סביבתי של חידושים טכנולוגים.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

טאואיזם

במפגש זה נתוודע לעיקרי הדרך הטאואיסטית – אחד הזרמים המרכזיים בפילוסופיה ובהגות הסינית באלפיים חמש מאות השנים האחרונות. בהרצאה נתמקד בקריאה מודרכת בסוטרות נבחרות מהטאו טה צ'ינג הטקסט המכונן של הטאואיזם. דרך סוטרות אלו נכיר את רעיונות המפתח של זרם זה ובעיקר לגישה הכל כך ייחודית וקלילה לחיים על פני האדמה.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

על חלוקה ושיתוף בתולדות האדם – מבט אנתרופולוגי

הרצאה זו עוסקת בתולדות מרכיבי החלוקה ושיתוף הפעולה בכלכלה האנושית. נעמוד על המרכזיות של אלמנט החלוקה במהפכה האנושית. נבחן פרקטיקות מרתקות של התחלקות ושיתוף פעולה בחברות ציידים-לקטים ונראה עד כמה מרכזיים מרכיבים אלו בהוויתם ותפיסות עולמם. נבחן את השינוי התודעתי העמוק שהתרחש בהקשר זה במהפכה החקלאית, שינוי שהתעצם בהמשך עם המעבר לכלכלה תעשייתית. בחלקה האחרון של ההרצאה נבחן מהלכים עכשוויים הקשורים בעליית ה- New Collaborative Economy ונעמוד על החשיבות הגדלה של מרכיב האמון בכלכלה החדשה.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

מפגש מבוא והתנסות במדיטציה והרחבת התודעה

המפגש נפתח בשאלה: האם המדיטציה נועדה רק להרגיע אותנו או שמא היא נועדה למטרה גדולה מזו? בהמשך נבחן את החתירה העתיקה לקראת מרחב תודעתי המצוי מעבר לחשיבה מפרידה ודואליות ("אני" ו- "עולם", "טוב" ו- "רע", וכו'). נעשה זאת באמצעות דוגמאות אנתרופולוגיות פותחות לב ומחשבה מעולמות תוכן מגוונים בהם: ההינדואיזם, הבודהיזם, הטאואיזם והסופיזם. עוד בהמשך, נסקור כמה מחקרים עדכניים העוסקים במדיטציה והשפעתה על המוח, ונשאל האם יש ביכולתנו לכונן גישה חדשה למחשבות החולפות בראשנו. מלבד זאת, נבער כמה מהמיסקונספציות הנפוצות שנקשרו במדיטציה בציבור הרחב (לדוגמא: מדיטציה קשורה בהשתקת המחשבות). בחלק המסיים של המפגש נפנה להתנסות ישירה במדיטציה ייחודית שמקורותיה מצויים בכמה מסורות חוכמה עתיקות. מדיטציה זו תוכננה על מנת לאפשר חוויה משמעותית גם למי שזו לו התנסות ראשונה בעולם מרתק זה.

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

האנתרופולוגיה של הווסת, ראשית התרבות והשפה

במפגש נתוודע לתאוריית "המהפכה האנושית" של כריס נייט, אחד האנתרופולוגיים היחודיים של זמננו. נשאל אילו תנאים אפשרו את הופעתם של שפה ותרבות על פני האדמה? מה היה התפקיד המרכזי של נשים במהפכה האנושית? במפגש יוצגו מגוון טקסים הקשורים בווסת בחברות לקטים-ציידים ותוצג תיאוריה מרתקת הקושרת בין הידע שלנו אודות טקסי וסת וברית מילה למהפכה האנושית

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

וודו, טרנס ומאגיה (חלק א' ו- ב')

מהי מאגיה? מה מקורה של תרבות הוודו? מה תפקיד טקסי הטרנס בתרבות זו?
האם ובאיזו מידה נפוצה המאגיה גם בחברות מודרניות?

לפרטים והזמנת ההרצאה: 052-8900179    

bottom of page